Pelerinaj pe Muntele Ceahlău

Viața parohiei Septembrie 19, 2016

Pelerinaj pe Muntele Ceahlău. Cu binecuvântare de la Protopopiatul II Iași, luni 3 septembrie 2016, pe parcursul întregii zile, părintele Teofil Leuștean, dna preoteasă Daniela Leuștean, împreună cu 20 de copii din parohia ”Sf. Nicolae” Chiperești, au mers în pelerinaj. Plecarea s- a făcut din fața bisericii Chiperești la ora 6,30, iar sosirea a avut loc la ora 21,30. Dl. Ionel Dumitriu, un credincios din Iași și apropiat al părintelui Teofil Leuștean, administrator al unei firme de transport, a pus în mod gratuit la dispoziție un microbuz cu care s- a efectuat deplasarea. Traseul a fost următorul: Chiperești, Iași, Tg. Frumos, Roman, Piatra Neamț, Bicazul Ardelean, Poiana Stănile, Muntele Ceahlău și retur. După un urcuș de circa 2 ore, copiii s- au închinat la Mănăstirea ”Schimbarea la Față” situată la circa 1800 m altitudine pe Muntele Ceahlău, unde li s- au citit rugăciuni de călătorie, spre folosul sufletesc și trupesc, pentru ajutor la învățătură și la școală. Apoi au mers la Cabana Dochia pentru a admira minunata lucrare a Domnului. După ce au coborât de pe munte, la întoarcere, pelerinii s- au oprit și la Mănăstirea Pângărați. Pe peretele din dreapta naosului bisericii mari a Pângăraților, lângă icoana Sfântului Ierarh Nicolae, sunt aşezate spre închinare într-un baldachin de lemn frumos sculptat și inscripţionat, părticele din moaştele mai multor sfinţi, atât români, cât şi din alte neamuri. Deasupra raclei se spune: „Însuţi Stăpâne, pentru rugăciunile sfinţilor Tăi mucenici, celor ce pentru Tine s-au nevoit, ca în tot pământul, prin sfintele Tale lăcaşuri, să se semene sfintele lor moaşte”. După ce au sărutat racla, copiii au plecat spre casă, mulțumind lui Dumnezeu pentru toate și făcând promisiunea să meargă și anul viitor în pelerinaj.